Зберігання спецій та прянощів
З давніх часів люди ставилися до прянощів, як до одного з найцінніших багатств, дарованих природою.
Цілі флотилії вирушали з Європи до Індії заради прянощів, та дозволити купити їх собі могли тільки дуже багаті люди.
Як в ті давні часи, так і зараз при покупці спецій та прянощів слід звертати увагу на багато параметрів, в тому числі і на вартість. Звичайно ж, краще купувати прянощі там, де вони ростуть, але не у кожного є можливість регулярно відвідувати Індію, країни Сходу, Перу, Уругвай та інші країни Латинської Америки.
Зберігання спецій і прянощів також вимагає особливого підходу і тут потрібно дотримувати цілий ряд правил. Фахівці стверджують, що зберігання спецій та прянощів повинно проводитися виключно в скляних ємкостях з щільно зачиненими кришками. Багато виробників посуду випускають спеціальні ємності для зберігання спецій, з герметично закритими кришками. Такі ємності можуть бути різних обсягів. Банки зі спеціями необхідно помістити в темне, сухе, прохолодне місце, наприклад, в кухонну шафу і комору.
Не рекомендується зберігання спецій та прянощів поблизу електричних та газових плит, кухонної мийки, біля або навпроти вікна (спеції будуть втрачати свої властивості при попаданні на них прямих сонячних променів).
Навіть за умови дотримання всіх правил, зберігання спецій та прянощів не може бути тривалим. Перемелені спеції зберігають свої смакові якості та аромат порядку 9 місяців, цілі – один рік. Свіжі пряні трави, такі як базилік, петрушка, кріп, кінза, м’ята, естрагон можна зберігати протягом всього декількох днів в холодильнику. Для більш тривалого зберігання зелень можна висушити або заморозити. Зберігання спецій та прянощів вимагає дбайливого ставлення. Не можна діставати спеції з банки мокрими руками, краще використовувати сухий інструмент (ложку або ніж). Якщо в ємність потрапить волога, то спеції відволожаться, і може початися процес гниття.
Гурмани і досвідчені кулінари зберігають спеції тільки в нерозмеленому вигляді, це негласні істини. Правильне зберігання спецій і прянощів стане запорукою збереження смаку, кольору і аромату. Якщо ж огляд показав, що прянощі втратили свій первісний вигляд і запах, то їх необхідно замінити, інакше смак їжі може бути безповоротно зіпсований. У процесі приготування страви не слід тримати банку з прянощами над каструлею або сковорідкою, пар може потрапити в банку.
Від цього аромат і смак спецій послабшає. Відразу ж після використання ємності з прянощами треба щільно закривати кришкою. Деякі види прянощів, наприклад перець чилі, паприку або червоний перець краще зберігати в холодильнику, в відсіку, де температура близько 0°С.
Зберігання спецій і прянощів повинно бути в різних ємностях. Не можна зсипати всі в одну банку, спеції змішаються і придбають невластиві їм аромати. Не слід довіряти і целофановим пакетам. Вони ненадійні, можуть легко порватися, і в спеціях заведуться комахи. Звичайно такі прянощі не годяться для приготування страв, їх доведеться викинути.
Для подрібнення таких спецій як чорний, білий, зелений, рожевий перець, мускатний горіх можна використовувати спеціальний кулінарний млин, але справжні професіонали сприймають тільки ступку. Ідеальний варіант – це ступка, зроблена з натурального каменю. Подрібнюють прянощі безпосередньо в процесі приготування страви.
Вирушаючи в подорож за кордон, не забудьте зазирнути на місцевий ринок і придбати кілька баночок автентичних спецій, які ростуть в даному регіоні, але не купуйте занадто багато, великий запас складно зберегти в первинному вигляді.