Корисні властивості куркуми
Куркума, друга назва якої турмерік, прийшла до нас з Південно-Східної Індії. Куркума – це рослина сімейства імбирних, що робить його надзвичайно ефективним як у якості самостійної приправи, так і в якості інгредієнта для різних соусів.
До речі, куркума і її корисні властивості в якійсь мірі були описані навіть в Аюрведе.
До Європи куркума потрапила разом з арабськими купцями ще в Середні століття. Тоді вона називалася «індійським шафраном» і була привезена купцями для того, щоб здивувати населення Європи тих часів. Куркума прижилася, і донині є однією з улюблених і популярних приправ, особливо в Америці та Англії.
У складі порошку можна знайти кальцій, залізо, фосфор і йод, а також вітаміни С, В, К, В2 і В3. Приправа куркума – чудовий природний антибіотик. Ця властивість її робить безцінною. Здавалося б, сучасні аптеки переповнені антибіотиками, але, на відміну від хімічних препаратів, спеція-ліки не погіршить роботу шлунково-кишкового тракту, не «вдарить» по печінці. Навпаки, вживання приправи підвищить активність кишкової флори, поліпшить травлення. Тому, якщо захворієте, не поспішайте в аптеку, спробуйте замінити таблетки спецією.
Пряність – хороша підтримка тим, хто ослаблений хронічним захворюванням, або страждає від загострення хвороби. Вона зігріє і очистить кров.
Застосування куркуми
Користь куркуми оцінили не одну тисячу років тому. Стародавня Аюрведа відносить цю спецію до засобу, що зупиняє кровотечі, загоює рани. При будь-яких порізах просто промийте рану, а потім при сипте порошком куркуми. Це не тільки допоможе зупинити кров, але і сприяє швидкому загоєнню рани. При внутрішній кровотечі приймайте порошок з додаванням шафрану, або тільки одну куркуму.
Незамінна вона при шкірних захворюваннях, сприяє підтриманню хорошого обміну речовин. Паста з порошку – відмінний засіб боротьби з екземою, сверблячкою, фурункулами. В Індії спеція широко використовується як косметичний засіб для поліпшення кольору обличчя, очищення шкіри. Тут навіть випускають косметичні креми під назвою «Куркума». Входить вона до складу дуже багатьох антисептичних мазей, в домашніх умовах використовують зовнішньо у поєднанні з медом при ударах, розтягненнях, запалених суглобах. Примочки, приготовані з топленого масла зі спецією, добре допомагають від гнійників, виразок і наривів на шкірі.
Лікувальні властивості куркуми
Американські виробники харчових добавок широко використовують «золоту спецію», через її благотворний вплив при хворобах суглобів, зв’язок, сухожиль. Численні лабораторні дослідження підтвердили – активні інгредієнти цієї пряності (куркумін, масла і вітамін С) володіють потужними протизапальними властивостями.
Куркума в народній медицині. Рецепти
Шлунково-кишкові захворювання
Як особливо сильний антисептик ця приправа найвищою мірою ефективна при лікуванні захворювань шлунку і травного тракту, при хронічній діареї, метеоризмі. Для проведення лікування потрібно приймати порошок, змішавши його з водою в пропорції 1 чайна ложка на склянку теплої води.
Хвороби горла
Прекрасні антисептичні, знеболюючі та загоюючі властивості спеції дозволяють заспокоїти біль у горлі, видалити хвороботворну слиз, зменшити запалення слизової оболонки. Рецепт полоскання: 1/2 чайної ложки порошку і 1/2 чайної ложки солі розмішується в склянці теплої води.
Нежить, запалення придаткових пазух, гайморит, фронтит
Ключовою технікою йоги в роботі з різними запаленнями носоглотки та придаткових пазух є Джала-Неті-Крійя, тобто промивання носоглотки. В Індії його проводять з допомогою спеціального чайника для промивань, але можна взяти звичайний заварювальний чайник, або поїльник. На лийте в посудину кип’ячену воду, підсоліть (чайна ложка солі, 400 г води). Вставте носик чайника в одну ніздрю, схиліть голову набік, щоб вода почала витікати через іншу ніздрю. Щоб при цьому не травмувати слизову оболонку, на носик чайника надягніть соску, або невеликий шматок м’якої гумової трубки. Скільки води потрапило справа наліво, рівно стільки ж має протікати і у зворотному напрямку. По завершенні процедури промивання потрібно нахилитися, зробити через ніс кілька різких видихів. Повторити 3-4 рази, для того щоб вилити залишки рідини з лобових і придаткових пазух. Протягом усього дня вода буде продовжувати спливати потроху – це норма.
У звичайній практиці, коли Джала-Неті використовується для профілактики застуди, температура води в чайнику повинна бути трохи нижче температури вашого тіла. Якщо носоглотка виявилася забита слизом, то вода береться тепліша. Якщо для лікування хронічного гаймориту, або нежиті додавати в теплу воду куркуму – 1/2 чайної ложки на 400 г води, – то можна помітно підвищить зцілювальний ефект процедури.
Освоєння процедури Джала-Неті краще починати тільки солоною водою. Швидше за все, спочатку ви зіткнетеся з тим, що рідина, здається, ллється куди завгодно, але тільки не куди треба. Ми радимо додавати в розчин куркуму тільки коли ви освоїте процедуру досконало, оскільки жовта спеція має стійкий фарбуючий ефект, погано відмивається.
Звичайну солону воду йоги рекомендують застосовувати регулярно, особливо тим хто живе в містах з поганою екологічною обстановкою. Куркуму застосовуйте лише у випадку хвороби.
У класичному трактаті «Хатха-Йога-прадіпіка» говориться: «Очисник розуму, дарувальник божественного прозріння – це Неті, оскільки Неті всі недуги здолає в тій частині тіла, що вище плечей».
Опік
Паста з куркуми, змішана з соком алое – кращий засіб від опіків.
Цукровий діабет
Для ефективного контролю рівня цукру в крові, а також зниження прийому хімічних ліків, рекомендується приймати спецію з мумійо. Стандартне дозування 500 мг спеції з 1 таблеткою муміє двічі на день.
Кропив’янка
Куркума при регулярному додаванні в їжу вилікує кропив’янку.
Розтягування
Для лікування травми і пов’язаної з нею набряку потрібно готувати пасту з приправи, з соком лимона і сіллю, яку накладають на уражене місце.
Запальні захворювання ясен
Полоскання: 1 чайна ложка порошку на склянку теплої води зніме запалення і кровоточивість ясен, зміцнить їх.
Анемія
Спеція дуже багата залізом, тому тим хто страждає анемією рекомендуємо приймати від 0,25 до 0,5 ч. л. порошку, змішаного з медом. У цьому поєднанні залізо засвоюється добре.
Запалення очей
Розведіть 2 чайні ложки (близько 6 г) порошку в 0,5 л води. Кип’ятіть, поки рідина не випарується наполовину. Потім охолоньте суміш і капайте 3-4 рази на день у хворе око.
Отруєння хімією
Спецію рекомендуємо додавати в їжу при отруєннях практично будь-якими хімікатами та інсектицидами. Засіб ефективно виводить з організму токсини.
Застуда, кашель, грип
Половину чайної ложки порошку потрібно змішати з 30 мл теплого молока. Пити 3-4 рази на день. При хворобах носоглотки дуже дієвий метод – вдихати димок від спаленої куркуми.
Фарингіт
Одну чайну ложку меду потрібно змішати з 1/2 чайної ложки спеції. Тримати суміш у роті кілька хвилин, застосовувати 3-4 рази на день.
Вітіліго
В Індії давно використовують мазь на основі спеції. Близько 200-250 г порошку потрібно покласти в 4 л води на всю ніч. Вранці суміш кип’ятити, поки рідини не залишиться близько половини. Змішати решту суміш з 300 мг олії гірчиці. Знову кип’ятити на повільному вогні, поки вода повністю не випарується. Це масло треба перелити в пляшку з темного скла. Масло наносять на всі білі плями на шкірі, робити це потрібно кожен ранок і вечір, упродовж кількох місяців.
Має протипоказання! Перед застосуванням порадьтесь в лікарем.
Так як в основному куркума використовується як прянощі, то смак вона має відповідний: пряний, трохи пекучий. Куркума продовжує термін придатності продуктів, дарує їм свіжість. Навіть невелика її кількість може додати страві неповторний смак і аромат, що активно використовують при приготуванні різних маринадів, соусів і десертів.
Не варто забувати, що куркума володіє масою смакових і корисних властивостей, тому є повноцінною спецією, яка відмінно комбінується і доповнює м’ясні, рибні, овочеві страви.
Куркума вживається з омлетами і яйцями, звареними в круту, додається в соуси і супи. Що й казати про її кондитерські ролі.
У більшості випадків куркумою замінюють шафран.